Czym jest druk 3d?

Czym jest druk 3d?

  • Post author:
  • Post category:druk 3d

Technologia druku 3D cieszy się coraz większą popularnością na naszym rodzimym gruncie. Zawdzięcza ją przede wszystkim niższymi kosztami produkcji oraz inkluzywnością – na taką przyjemność mogą sobie pozwolić sobie również mali i średni przedsiębiorcy.

Skąd się wziął druk 3D?

Czas wynalezienia tej niebywale praktycznej technologii przypada oficjalnie na rok 1984, choć nowatorskie koncepcje druku przestrzennego pojawiły się już w latach 70-tych. Na początku używano innej nazwy – technologię określano roboczo stereolitografią, w skrócie SLA. Za pierwsze w historii urządzenie stereolitograficzne, a właściwie aparat stereolitograficzny, uznaje się maszynę SLA-250.

Pionierem badań i eksperymentów nad technologią 3D jest Charles Hull. To on właśnie jest twórcą pierwszej oficjalnej metody drukowania 3D, czyli wspomnianej wcześniej stereolitografii.

Jak działa druk 3D?

Kiedy myślimy o technologii druku przestrzennego, wyjaśnienie tego może jawić się jako skomplikowane. Wbrew pozorom, jest to dobrze zorganizowany proces wytwarzania, który składa się z kilku etapów:

• najpierw tworzymy model komputerowy,
• model musi zostać przystosowany do drukowania 3D,
• plik do wydruku ma najczęściej format STL,
• kolejnym etapem jest cięcie modelu w formacie STL na warstwy,
• do każdej warstwy tworzy się ścieżkę wydruku,
• gotowy, pocięty na warstwy model jest gotowy do wydruku.

Druk 3D jest metodą jedyną w swoim rodzaju i właściwie nie ma sobie równych. Dzięki niej można szybko stworzyć prototyp, który uruchamia produkcję gotowych obiektów z tworzyw sztucznych, produktów wymagających obróbki oraz poszczególnych elementów będących składową innych przedmiotów.

Jeśli interesuje Cię wydruk jednego elementu lub obiektu, ale nie planujesz większej inwestycji w sprzęt, jakim jest profesjonalna drukarka 3D, to istnieje świetna alternatywa. Firma CUBIC INCH oferuje projektowanie 3D, skanowanie 3D oraz druk 3D dla przemysłu. Jest to firma godna polecenia, dbająca o najwyższą jakość usług z zakresu technologii druku 3D.